УКР

ENG

Портал української книги
Книжковий ринок України

Загальна інформація
Мовою статистики
Аналітика
Законодавство
Український підручник
Бестселери

Гуртові ціни видавців
Інструменти

Галузева періодика
Інформаційні технології
Маркетингові інструменти
Консультації
Книжкові тендери
Бібліотека (документи)
Корисні ресурси
Видання для фахівців видавничої справи
Поліграфічні послуги
Copyright International Agency: послуги авторам та видавництвам
Програмне забезпечення

Новини та події

Новини книжкового ринку
Огляд преси
Прес-релізи компаній
Календар книжкової індустрії
Нові книги
Події
Ініціативи книжкового ринку
УАВК: листування з владою
Літературно-критичний журнал «Київська Русь»
Форум Видавців у Львові

Діловий досвід

Міжнародний досвід

Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів
Колонка експерта
Опитування
Форум
Книжковий магазин "Власна справа"

Книгоспілка - всі українські книги і видавництва











VlasnaSprava.info :: від ідеї до прибуткового бізнесу







Аналітика

Загальна інформаціяМовою статистикиАналітика
ЗаконодавствоУкраїнський підручникБестселери

Результати Другої хвилі Дослідження ринку книжок в Україні


Демографічні характеристики покупців книжок не змінилися:


Жінки продовжують купувати книжки частіше, ніж чоловіки: 47% жінок купували принаймні 1 книжку, тоді як частка покупців книжок серед чоловіків становила лише 33%.

Зберігається тенденція щодо переважання частки покупців книжок серед порівняно молодших громадян у віці 15-39 років, яка становить 44%, над часткою покупців книжок серед громадян у віці 40-59 років — 36%.

Відповідно, найчастіше купують книжки учні та студенти (46%) та громадяни, що працюють за наймом (43%). Дещо рідше книжки купують працюючі громадяни (43%). Найменша частка покупців книжок серед непрацюючого населення — тільки 30%.

Респонденти, що проживають у сім’ях з дітьми молодшими за 15 років, також купують книжки дещо частіше (47%), ніж ті, хто проживає у сім’ях без дітей (35%).

Розмір населеного пункту: частка покупців книжок у селах (39%) є трохи нижчою за середню частку покупців книжок серед мешканців міст складає 41%. Відмінності у рівні покупки книжок між містами різного розміру не є статистично значущими.

 

Причини не купівлі книжок:


Найбільш часто згадуваною причиною продовжує залишатись відсутність потреби у книжках/ цікавості до книжок — цю причину вказали 46% громадян (порівняно з 50% в першій хвилі), що не купували книжки протягом останніх 3 місяців. Цікаво, що ця частка відрізняється поміж різних вікових груп, але не істотно. Цю причину вказали 39% у наймолодшій категорії (15-19 років) та 50% у віковій категорії (40-49 років).

Брак грошей залишається другою за частотою згадування причиною — загалом 18% (в першій хвилі - 19%) респондентів вказали, що не можуть собі дозволити купувати книжки, ще 12% (в першій хвилі – 11%) зазначили, що книга, яку вони хотіли придбати, була надто дорога.

 

Основні результати: Які книжки купують українці


Щодо книжок, які купують українці, то більшість коливань відсотків між першою та другою хвилями дослідження не є статистично значущими. Переважна більшість громадян купували книжки тільки для власного користування/для своєї родини — 77% (в першій хвилі – 76%). Тільки 6% (в першій хвилі – 5%) купували книжки виключно як подарунок.

 

Типи книжок:


Найчастіше українці купували художню літературу — майже 40% (в першій хвилі – 39%) покупців книжок зазначили, що остання книга, яку вони купили, належала до цієї категорії. Частка покупців художньої літератури є найвищою серед найстарших громадян — 53% для громадян у віці 50-59 років порівняно до 32% покупців книжок серед громадян у віці 30-49 років.

24% (порівняно до 22% першої хвилі) громадян купували навчальну або наукову літературу, ще 5% (6% у першій хвилі) купували словники й енциклопедії. Найбільш активними покупцями цієї категорії книжок залишається молодь у віці 15-19 років — 29% громадян у цій віковій групі купували наукову літературу. Слід зазначити, частка молоді, що купує навчальну літературу істотно скоротилася порівняно до першої хвилі, коли вона складала 46%.

Незмінною залишилась частка громадян, що купують книги для дітей — 18% (в першій хвилі - 19%).

Книжки, що не належать до художньої літератури (науково-популярна література, біографії, історична література, кулінарні довідники, тощо) купували 13% (в першій хвилі - 14%) громадян.

 

Мова:


61% (в першій хвилі – 60%) книжок, що їх купили українці протягом останніх 3 місяців, були російською мовою. Частка книжок українською мовою становила 38%, ще 1 % куплених книжок були видані іншою іноземною мовою.

Частка українців, що протягом цього періоду купували книжки тільки російською мовою значуще зросла порівняно з попередньою хвилею з 49% до 62%. Частка покупців лише україномовних книжок також значуще зросла з 26% до 37%. Відповідно частка тих, хто купував книжки як українською, так і російською мовами значуще зменшилась із 26% до 2%.

Українською мовою купують переважно навчальну/наукову літературу (52% респондентів, що купили останньою книжку з цієї категорії, зазначили, що вона була українською мовою) та дитячі книжки (відповідно, 51% респондентів). З 35% до 30% знизилась частка покупців художньої літератури/поезії українською мовою.

 

Основні результати: Місця купівлі книжок


У другій хвилі дослідження було внесено зміни в альтернативи запитання щодо місць купівлі книжок. Такі альтернативи як книжковий магазин, книжковий супермаркет та звичайний супермаркет було замінено однією – книжковий магазин або супермаркет. Також було введено нову альтернативу – книжковий ринок, яка у другій хвилі дослідження стала другим за популярністю місцем купівлі книжок, в такий спосіб, "перебравши” на себе частину відповідей з альтернатив книжковий магазин та розкладки з книжками на вулиці.

Найбільш популярним місцем купівлі книжок залишаються книжкові магазини та супермаркети, де протягом останніх 3 місяців купували книжки 51% громадян. Щоправда цей показник є нижчим в порівнянні з минулою хвилею дослідження, де він становив майже 72%, що, в основному, пояснюється змінами у формулюваннях альтернатив відповідей. У книжкових магазинах і супермаркетах переважно купують художню літературу, а також наукову/навчальну літературу.

На другому за популярністю місці знаходиться книжковий ринок, де купували книжки 31% респондентів, а на третьому - розкладки з книжками на вулиці та інших публічних місцях (метро, вокзали тощо), де купували книжки 22% респондентів. На вуличних розкладках переважно купують художню літературу, дещо рідше — книги для дітей.

Статистично незначуще з 12% до 9% респондентів знизилась частка тих, хто купували книжки за допомогою книжкових клубів, де переважно купували художню літературу або інші види книжок, що не належать до художніх.

3% респондентів зазначили, що купували книжки у продавця, що подорожує, а ще 2% покупців замовляли книжки безпосередньо у видавця.
Істотних відмінностей щодо найбільш часто вживаних місць купівлі книжок за регіонами та розміром населених пунктів не було виявлено.

 

Повний Звіт Тетяни Ільяшенко, GfK Ukraine, Дослідження ринку книжок в Україні (rar, 1,7 МБ)

 

Проект «Дослідження книжкового ринку» є складовою Українського книжкового проекту (2005-2008). Ініціатором дослідження є Міжнародний фонд «Відродження» та Fund for Central and East European Book Projects, Amsterdam. Дослідження провадиться за підтримки програми МАТРА Міністерства закордонних справ Нідерландів.

Дослідження проводить компанія GfK Ukraine, яка була обрана за результатами тендеру, що відбувся навесні 2006-го року між п'ятьма маркетинговими компаніями.

Комплексне дослідження українського книжкового ринку складатиметься з трьох частин і має на меті:

  • дослідити, яка частка українського населення купує книжки, та якими є мотивації цих покупок;
  • вивчити канали реалізації книжок;
  • проаналізувати відмінності між покупцями за каналами реалізації та соціально-демографічними характеристиками;
  • вивчити сезонні коливання на книжковому ринку;
  • зібрати та проаналізувати інформацію про видавців і роздрібних та гуртових продавців, які працюють на ринку України.

Дослідження купівлі книжок складається з шести хвиль: 1 хвиля — вересень 2006; 2 хвиля — грудень 2006; 3 хвиля — березень 2007; 4 хвиля — червень 2007; 5 хвиля — вересень 2007; 6 хвиля — грудень 2007. 22 листопада презентувалися результати першої хвилі.

 

Якщо у Вас є додаткові запитання, пропозиції чи сумніви, з приємністю поспілкуємося з Вами:

Ірина Кучма, координаторка Українського книжкового проекту,
менеджерка програми "Соціальний капітал та Академічні публікації"
Міжнародного фонду "Відродження"

тел.: (044) 461-9500, факс: (044) 486-0166; [email protected]
http://www.irf.kiev.ua/

Дінара Чубарова, асистентка Українського книжкового проекту,
асистентка програми "Соціальний капітал та Академічні публікації"
Міжнародного фонду "Відродження"

тел.: (044) 461-9500, факс: (044) 486-0166;
[email protected]
http://www.irf.kiev.ua/




НазадДо верху
  Колонка експерта  
президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів

Олександр Афонін

Аналіз стану суб’єктів видавничої справи і якісних та кількісних змін, що відбувалися в її середовищі впродовж першого півріччі 2010 року, наглядно засвідчив, що кардинального перелому на краще в діяльності суб’єктів галузі не відбулося. Позитивні показники за окремими видами видавничої продукції чи продемонстровані окремими видавництвами, є скоріше результатом впливу суб’єктивних факторів, ніж об’єктивною загальногалузевою тенденцією.









MATRA PROGRAMME,
NETHERLANDS MINISTRY
OF FOREIGN AFFAIRS
Технологічна підтримка Activemedia